Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Filozofie Ubuntu


Manifestu Ubuntu:

Software by měl být dostupný zadarmo, programy by měly být dostupné v mnoha jazycích a dostupné i handicapovaným a lidé by měli mít možnost přizpůsobovat a upravovat software, tak jak jim to vyhovuje.

Proč časté vydávání nových verzí u Ubuntu Linuxu je pro desktopy nutné

Pro nové uživatele Linuxu je možná velmi překvapivé časté vydávání nových verzí distribucí narozdíl od OS MS Windows. Důvodů proč se tak děje je např. zcela odlišný přístup ke kompatibilitě software. V Linuxu je zajištěna kompatibilita na úrovni zdrojových kódů. To znamená, že některé binární balíčky z nové verze distribuce nepůjde jednoduše nainstalovat ve starší verzi distribuce a naopak. Pokud chceme nainstalovat novou verzi software a nechceme počkat až bude dostupná nová verze distribuce, většínou musíme instalovat ze zdojových kódů.

Další důvod pro časté vydávání distribucí je, že nový hardware je většinou vydán jen s ovládači pro OS MS Windows a linuxová komunita si musí ovládače vytvořit sama. Takže kdyby se distribuce vydávala jen 1x za rok, nebo 1x za dva roky nemusí být potřebný ovládač k dispozici. Pak by nezbylo nic jiného, než přistoupit ke kompilaci nejnovějšího jádra. Což je pro většinu uživatelů naprosto nepřijatelné.

Takže princip je, že s novou verzí dostaneme i aktualizovaný software i nové ovladače pro hardware.

Ubuntu je vydáváno co 6. měsíců, takže je schopna rozpoznat většinu nového hardware. Tento cyklus se mi jeví pro desktopy přiměřený. Distribuce které mají delší cyklus vydávání nejsou pro běžné uživatele a domácí používání vhodné, protože software rychle zastarává a nový hardware se rychle inovuje.

Ubuntu má předem ohlášenou osmnáctiměsíční podporu vydaných verzí. Dále jednou za dva roky má vyjít verze s prodlouženou podporou (LTS). Zatím se to týká edice Ubuntu Dapper Drake 6.06 LTS a Ubuntu Hardy Heron 8.04 LTS. Podpora pro verze s označením LTS je pro desktopy 3 roky a 5 let pro servery!!)


Poslední aktualizace této stránky: 09/2007