Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Historie Ubuntu


Hlavní myšlenkou projektu Ubuntu je vytvořit prostředí pro spolupráci mezi distribucemi. Má být vhodný pro začátečníky na platformě Linux (snadná instalace s přiměřeným nastavením po instalaci) i pro vývojáře, protože Ubuntu se snaží být co nejvíce v předu.

Ubuntu další bratr Debianu

Mark Shuttleworth dlouho pomáhal vyvíjet systém Debian, a proto i Ubuntu je postaveno na distribuci Debian. Dnes je Ubuntu, co se týká uživatelské přívětivosti a vhodnosti pro používání Linuxu na desktopy dle mého názoru ve vývoji před Debianem.

Vizí vývojářů Ubuntu je situace, že patche pro Ubuntu budou moci jednoduše aplikovat i vývojáři Debianu.

Pro Debian je prioritní stabilita systému a co nejlépe vyladěný systém, což je časově velice náročné. Tím pádem není možné, aby ve verzi "Stable" obsahoval nejaktuálnější software. Proto někdy uplyne velmi dlouhá doba (i třeba dva roky), než vyjde další verze Debianu. Verze "Stable" je primárně určená pro servery. Pro desktopy proto uživatelé většinou používají verzi "Testing".

Distribuce Ubuntu naproti tomu se snaží, aby finálně vydané verze obsahovaly co nejnovější software. Stabilita a vyladění systému je z velké části zajištěna komunitou, kteří dobrovolně testují alfa a beta verze distribuce a hlásí vývojářům chyby. I když Ubuntu vychází co půl roku, je jeho stabilita a vyladění opravdu na vysoké úrovni a v recenzích je velice kladně hodnocena.

Ubuntu se oproti Debianu liší především pravidelným šestiměsíčním cyklem vydávání nových verzí, a stejně tak i předem ohlášenou osmnáctiměsíční dobou podpory starých verzí. Dále jednou za dva roky má vyjít verze s prodlouženou podporou (LTS). Zatím se to týká edice Ubuntu Dapper Drake 6.06 LTS a Ubuntu Hardy Heron 8.04 LTS. Podpora pro verze s označením LTS je pro desktopy 3 roky a 5 let pro servery!! To je vlastnost, která osloví především osoby rozhodující o nasazení GNU/Linuxu v podnikové sféře, pro které je dosavadní vývojový cyklus Debianu nepředvídatelný.

Společnost Canonical Ltd zaměstnává zatím jen okolo 50 zaměstnanců na plný úvazek (únor 2006). (podporuje ale jen 4 architektury, zatímco Debian vyvíjí 800 až 1000 dobrovolníků a podporuje až 12 architektur).

Je si ale třeba uvědomit, že bez Debianu by nebylo ani Ubuntu. Doufejme, že vždy budou táhnout za jeden provaz a vzájemně si pomáhat.


Poslední aktualizace této stránky: 09/2007