Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Linux - jakou distribuci zvolit pro domácí používání


Linuxových distribucí je opravdu nepřeberné množství a stále přibývají další a další. Na http://distrowatch.com/ je zajímavý přehled návštěvnosti jednotlivých distribucí a v základním přehledu je jich evidováno a hodnoceno dle návštěvnosti rovných 100!!! Celkově je však linuxových distribucí několik set!!! Jen z kultovní distribuce Debian vychází asi 120 dalších distribucí.

Důvody proč lidé používají Linux nejsou zdaleka pro každého stejné. Některé důvody, které jsem postřehl:
  1. Chtějí mít legální operační systém i software zadarmo.
  2. Chtějí být něčím vyjímeční to znamená "kdo nepracuje v Linuxu není   in".
  3. Chtějí mít bezpečný a stabilní systém bez virů a pádů.
  4. Chtějí mít něco na hraní. Linux jako zajímavá hračka pro dlouhé večery.
  5. Chtějí mít systém a software se zdrojovými kódy, do všeho musí být vidět.
  6. Chtějí mít vyladěný systém na maximum.
  7. Chtějí mít ten nejlepší systém na světě a nic lepšího než Linux nenašli.
  8. Z morálních důvodů -  nemohou přehlížet a tolerovat chování firmy Microsoft, která se dlouhé roky vysmívá mnoha mezinárodně dohodnutým normám a standardům a úmslně ztěžuje lidem, kteří používají jiné operační systémy život (webové standardy, fonty, kódování, uzavřený souborový systém NTFS atd.). Za tuto situaci ale nesou hlavní zodpovědnost vlády celého světa, které přistoupily k používání uzavřených formátů (.doc atp.,)  pro elektronickou komunikaci a  dali  firmě  Microsoft  zelenou.  Tímto se  paradoxně vlastně i vlády  vysmívájí všem mezinárodně dohodnutým normám a standarům, protože vědomě tolerují a přehlížejí nekalé praktiky této firmy. Blýská se snad  na  lepší  časy? -  microsoft-bojuje-proti-odf

Výběr distribuce je často velmi nedoceněný a lidé často slyší odpovědi typu "zkus tuto nebo onu distribuci", "ta je pro začátek nejlepší, ale už pracuji v něčem úplně jiném, protože zůstat u tak uživatelsky přívětivé distribuce je pod moji úroveň"!!!? Nebo -  "všechny distribuce jsou vlastně stejné a je to úplně jedno s čím začneš, všechno je vlastně Linux".  Já si myslím, že výběr je dost důležitý a ani není možné vyzkoušet všechny!!! Leda, že by někdo chtěl s počítačem strávit zbytek života zkoušením a zkoušením a zkoušením... Kolem Linuxu je taky spousta rádoby "expertů", kteří těžce nesou rozšiřování Linuxu a přívětivost některých distribucí odsuzují, protože by pozbyli svou vyjímečnost. Nemusí se ale obávat, protože distribuce, která vyžaduje několikadenní instalaci a konfiguraci, aby se daly vůbec používat je taky na světě.

Distribuce pro domácí používání musí být především vhodná pro celou rodinu, uživatelsky co nejpřívětivější s jednoduchou instalací. Je si třeba uvědomit, že lidé potřebují něco, co funguje a je použitelné pro práci bez krkolomných zásahů do konfiguračních souborů. Jinak se Linux nikdy nerozšíří ve větší míře a  softwarové a hardwarové firmy ho nebudou akceptovat. Linux musí být vhodný pro všechny běžné uživatele, protože těch je nejvíc. Nikdy  však ne na úkor filozofie.

Takovou distribuci jsem hledal a teď už mohu říct, že jsem ji snad našel. Mezi uživatelsky přívětivé distribuce které jsem zkoušel řadím distribuci SuSE, Aurox, Mandriva, Ubuntu. Jen ale Ubuntu mě dokázal nadchnout svou FILOZOFÍ a odstranil nevýhody které měl Debian, na kterém jsem kdysi začínal. Dnes používáme k práci i zábavě celá rodina distribuci Ubuntu k plné spokojenosti. Líbí se mi samozřejmě označení pro Ubuntu  "vyšperkovaný Debian". Uvidíme v budoucnu jestli to byla správná volba, nebo bude třeba hledat dál.

Na závěr bych chtěl jen zdůraznit, že Ubuntu je vhodný jak pro široké vrstvy uživatelů, tak pro pokročilé uživatele.

Odkazy:


Poslední aktualizace této stránky: 03/2006