Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Proč používat Linux


Důvodů proč přejít z MS Windows na Linux je mnoho ale jsou i  argumenty proč u Windows zůstat.


Odpověď:

Používám Linux, protože je to zatím  nejlepší OS, který jsem kdy používal a neznám nic lepšího! :-)


Proč používám Linux:

 

1) Linux je možno  pořídit zdarma a legálně. (GNU/Linux). !!!!!!!!!!!!!!!!!Na stránkách http://www.gnu.cz/  se dozvíte o svobodném software, licencích atp. Tato licence a filozofie  mně osobně připomíná veliké světlo v materialistické společnosti a je to hlavní důvod proč používám Linux.

2) Problémy s viry v Linuxu nejsou skoro žádné (existuje jich velmi málo zatím asi 40). Cituji: Zatímco viry pro Linux se v praxi nevyskytují a jejich teoretické šíření by muselo čelit řadě překážek, v oblasti internetových červů se může Linux pochlubit dvěma kousky, které napáchaly škody na zanedbaných serverech. Naproti tomu pro Windows podle mírně se lišících odhadů existuje asi 60 000 (slovy šedesát tisíc) virů. Celý článek o virech na Linuxu Toto je pro mnoho lidí hlavní důvod proč přejít na Linux

3) Velký výběr různě zaměřených distribucí. Jsou distribuce zaměřené na stabilitu vhodné na server i takové, které mají jako prioritu co nejnovější software. Takže si může vybrat každý tu svou distribuci, dle svých požadavků. Je však taky pravda, že existence velkého množství distribucí může být chápána jako velká nevýhoda. Je známo že v jednotě je síla a časté žabomyší války, kdy každý "linuxák" hájí tu svou distribuci jako nejlepší, na rozšíření Linuxu jistě nepřidají. Pokud chce Linux uspět, musí právě v této oblasti udělat nejvíce práce. (Sjednocení adresářové struktury všech distribucí, používat bezproblémové fonty a vyřešit problémy s kódováním)

4) Skoro každá distribuce je vydávána i v tzv. "Live" verzi. Je to verze Linuxu, která se spouští přímo z nějakého přenosného media (nejčastěji CD či "USB klíčenky").  To nám umožní spoustu věcí.

 • Můžeme mít svou oblíbenou distribuci vždy u sebe k dispozici a jednoduše ji lze spustit tam, kde nemáme Linux nainstalovám. To znamená, že můžeme všude pracovat v naší oblíbené distribuci bez nutnosti instalace
 • Často je dokonce možno i "Live" verzi nainstalovat na pevný disk a požívat ji jako plnohodnotnou distribuci!!! Např. Knoppix Danix
 • Máme možnost vždy ověřit s "Live" distribucí funkčnost hardware a tím si ušetřit problémy s nepodporovaným hardware
 • Vyzkoušet si bez instalace jiné distribuce, novou verzi naší distribuce atp. Takto se dozvíte velice názorně o všech novinkách
 • Velkou výhodou Live verzí je možnost jednoduše opravovat porušené systémy (i Windows)!!! Jsou přímo vydávány speciální záchranné "Live" distribuce k tomu určené např. Recovery is Possible

5) Softwaru je v dnešní době opravdu dostatek (viz  http://www.linuxsoft.cz )a začínají se objevovat i firmy, které portují na Linux i své komerční aplikace a hry. Někteří uživatelé Windows argumentují tím, že pro Linux není dostačné množství software!! Opravdu tomu tak už dávno není!!!! Přesvědčte se sami.

6) Stabilita je na vynikající úrovni. (Prostě nepadá, nepadá a nepadá!!!!) Je to opravdu tak!!!!!!!!!!!!

7) Uživatelé můžou mít úplnou kontrolu nad systémem. Nic zde není utajeno a skryto před uživatelem. Obrovské možnosti konfigurace systému atp. Konfigurační soubory jsou dobře čitelné a velice přehledné. (Linux nemá složité registry jako Windows). 

8) Linux (a všechny OS Unixového typu) se po častém instalování a odinstalování programů z důvodu zkoušení programů nezpomaluje a zbytky po programech na disku nezůstávají.

9) S každou distribucí dostaneme zároveň velké množství programů, které jsou v případě nalezení chyby  okamžitě aktualizovány, čímž máme celý systém opravdu velice dobře zabezpečený. Aktualizace všech programů, které byly opraveny se provádí jediným příkazem!! Zároveň tyto programy se instalují a odstraňují velice snadno a po nainstalování systému se nainstaluje zároveň nejpotřebnější software, čímž je celý počítač okamžitě připraven k práci.

10) Linux je možno nainstalovat i na PC, který má "slabší" starší hardware, protože  jsou zde k dispozici velice nenáročné grafické prostředí  (tzv. správci oken), nebo můžeme využít výkonnosti moderních počítačů a používat nádherné správce oken, které jsou ale náročnější na hardware (viz např.: Správci oken ).

Někteří správci oken s minimálními požadavky na hardware

 1. Blackbox: malá černá skříňka
 2. Perfektní správce oken: pekwm
 3. Fvwm - I (Seznámení)
 4. Fvwm - II (Nastavení, konf. soubor)
 5. Fvwm - III (Moduly)
 6. Fvwm - IV (Pokročilejší konfigurace - vzhled)
 7. Fvwm - V (Virtuální obrazovky)
 8. evilwm - ďábelský minimalista
Taky se můžeme rozhodnout pro čistě konzolové prostředí bez správce oken čímž nároky na počítač jsou opravdu minimální.
(viz Požadavky na hardware )

11) Nainstalovat můžeme více distribucí, nebo stejnou distribuci několikrát,  (Jsme omezeni jen velikostí našeho harddisku), což je obrovská výhoda při dnešních cenách harddisků. Linux není nepřátelský, proto ho můžeme nainstalovat společně s Windows nebo jinými operačními systémy, jako další alternativní systém.

12) Naprostá většina aplikací v Linuxu má a musí mít dostupné zdrojové kódy. To  umožňuje uživatelům upravit každou aplikaci a program k obrazu svému, optimalizovat dle svých požadavků linuxové jádro (kernel) atp.

Je-li některý program vyvíjen pod licencí GNU, nebo nějakou podobnou svobodnou licencí a vývojář již software nevyvíjí, nebo nové verze začne vyvíjet pod nesvobodnou licencí, může kdokoliv pokračovat ve vývoji tohoto software (je-li tento software potřebný). Tím se GNU/Linux dostává do úplně jiné roviny a je zaručena budoucnost a vývoj Linuxu

Dostupnost zdrojového kódu je taky zárukou rychlého objevení případné chyby (samozdřejmně hlavně bezpečnostní) ve všech aplikcích, protože linuxová komunita je velmi početná celosvětová skupina, která se navíc rychle rozrůstá a každý může zdrojový kód zkontrolovat a nahlásit chybu. Funguje to na výbornou, a rychlost případných oprav je na vynikající úrovni, protože spousta linuxových uživatelů dbá o bezpečnost. Linux má v oblasti bezpečnosti velmi dobrou pověst. Zatímco komerčně vyvíjené systémy (např. Windows) bez otevřeného zdrojového kódu jsou kontrolovány jen omezeným počtem zasvěcených zaměstnanců a u oprav bývají často  delší časové odezvy.

13) Linux je  hned po instalaci dobře zabezpečen (narozdíl od Windows, kdy běžný uživatel musí věnovat této oblasti spoustu času), což je velice důležité pro běžné uživatele při síťovém provozu a internetu. 

Jedna z velkých předností je implicitní úplné oddělení administrátora (root) a ostatních uživatelů z důvodu bezpečnosti.

14) Má opravdu krásného maskota.


Proč používat MS Windows:

1) MS Windows  je momentálně nejrozšířenější systém a má plnou podporu hardware od výrobce, proto nemusíme mít strach, že nám něco ve Windows nebude fungovat. V Linuxu některé zařízení nefungují, proto se musíme výběru hardwaru více věnovat (i když většina zařízení v Linuxu je zcela funkční).

2)Existují některé dobré výukové programy, encyklopedie atp. (např.: atlas světa, infomapa atp.), které zatím pro Linux nejsou k dispozici. Není to vina Linuxu, ale vina komerčního uvažování softwarových firem, kterým se zatím nevyplatí v oblasti Linuxu podnikat. Musíme buď využít různých emulátorů v Linuxu, které umožní spustit i programy napsané pro MS Windows, nebo napsat softwarovým firmám o našem zájmu o program pod Linuxem. Takovým způsobem se na Linux portovalo mnoho her i programů.

Víc důvodů proč mít na počítači MS Windows neznám


Nevýhody Linuxu:

Je třeba se ho naučit používat :-) (Ostatně jako všechno co chceme používat)


Poslední aktualizace této stránky: 02/2006