Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Návody Ubuntu - GNOME


 1. Změna politiky taktování procesoru v GNOME
 2. Velikost souborů graficky - Baobab
 3. Skripty pro Nautilus

 1. Změna politiky taktování procesoru v GNOME

Některé jednoduché aplikace zatěžují zbytečně procesor na 100%.  Lze to jednoduše změnit a pak si ručně vybírat vhodnou frekvenci. (Umožňují jen některé procesory). Výhodné zejména u notebooku

 1. Musíme mít na panelu umístěn applet sledování změny frekvence CPU (Pravé tlačítko myši na horní panel v GNOME >Přidat panel>sledování změny frekvence CPU)

 2. $ sudo dpkg-reconfigure gnome-applets
   a odpovíme "Ano"
 1. Pak už lze ručně změnit frekvenci procesoru (levé tlačítko myši na applet) Další vlastnosti appletu nastavíme kliknutím pravým tlačítkem na applet>Nastavení (zajímavá je volba Zobrazovat menu>Frekvence a správci)

 1. Velikost souborů graficky - Baobab

Baobab je grafická náhrada nástroje du která je určena pro GNOME a  spolupracuje s Nautilusem. Zatím není lokalizován do češtiny ani slovenštiny. V edici Dapper je již v češtině. Info z root.cz

Lze použít balíček z Debianu Testing  (už je i v Ubuntu). Buď si balíček přidáme do databáze > Balíčky *.deb umístěné na lokálním disku a pak nainstalujeme:

apt-get apt-get install baobab

Nebo instalaci provedeme příkazem v aktuálním adresáři (Pozor neřeší závislosti!!)

sudo dpkg -i baobab_1.2.0-1_i386.deb

Po instalaci otevřeme Nautilus a pravým tlačítkem myši klikneme na adresář, nebo disk, který chceme oskenovat. Vybereme položku Scripts > Baobab a počkáme až program zobrazí číselně procentuálně i graficky velikosti   podadresářů. Je to žitečný pomocník např. při hledání zapomenutého objemnějšího obsahu na disku

Lze taky spustit z Menu Aplikace > Příslušenství>Baobab

Pro KDE existuje aplikace KdirStat, který navíc dokáže zobrazit i mapu disku (je v KUBUNTU)


 1. Skripty pro Nautilus

Zbírka skriptů pro urychlení a usnadnění práce v Nautilusu je na g-scripts sourceforge net/. Ne všechny jsou vhodné pro používání v Ubuntu. Stačí je stáhnout, rozbalit a nakopírovat do skrytého adresáře (v Nautilusu Ctrl + H). který najdete ve svém domácím adresáři:
~/.gnome2/nautilus-scripts

Pravým tl. myši v Nautilusu či v GNOME vybereme položku Scripts > adresář > a zkoušíme skripty.

Je dobré si zde taky vytvořit adresář oblíbených skriptů.
 • Nejpoužívanější čtyři základní  ( Tři jsou i v autoinstalátoru Automatix) skripty - stažení:

gedit-root - Pr. tl. myši na soubor, který potřebujeme editovat jako root a klikneme na skript. V edici Dapper je nutno upravit skript. Stačí smazat  volbu uživatele "-u root"

root-nautilus-here Spuštění Nautilusu s právy roota. (doporučuji změnit barvu pozadí v gedit a Nautilusu, spuštěného pod rootem pro lepší orientaci) V edici Dapper je nutno upravit skript. Stačí smazat  volbu uživatele "-u root"

search-here Vyhledávání

Open Baobab Musí být nainstalován nástroj Baobab. Viz výše. Doporučeno.

Skripty lze celkem jednoduše upravovat, či napsat si své vlastní.


Poslední aktualizace této stránky: 03/2006