Poznámky uživatele Ubuntu Linuxu

Ubuntu - Linux pro lidi

Ubuntu úvod


Z wiki.ubuntu.cz
 • Mark Shuttleworth: "Hlavní myšlenkou projektu je vytvořit prostředí pro spolupráci mezi distribucemi a pro tuto spolupráci potřebujeme vytvořit referenční distribuci. Současně bych chtěl zaručit, že existuje vysoce kvalitní a snadno instalovatelná distribuce, která je navíc zdarma a dostupná pro všechny. Proto vzniká projekt Ubuntu".
 • Projekt Launchpad, je platforma pro spolupráci mezi Ubuntu a Debianem a dalšími známými distribucemi.
 • Podrobnosti jsou na wiki.ubuntu.cz

Proč jsem si oblíbil distribuci Ubuntu, která vychází z Debianu:

 1. Je a vždy bude zdarma jako např. i Debian (což vůbec není samozřejmost u distribucí typu SuSE, Mandriva, Red Hat, atp.)
 2. Dalším cílem projektu je co nejlepší lokalizace!
 3. Je postavený na skále Debian, a proto má balíčkovací systém stejný jako Debian, který je hodnocen jako jeden z nejpropracovanějších mezi distribucemi. Dle některých uživatelů je snad propracovanější Balíčkovací systém Gentoo Linuxu (Portage: výhody, nevýhody)- I.
 4. Uživatelsky je velice přívětivý a bude se jen zlepšovat. Cílem je nastavení systému bez zásahu do konfiguračních souborů na rozdíl od Debianu
 5. Ubuntu je vydáváno pravidelně - každých šest měsíců narozdíl od Debianu, což je pro domácí používání dost podstatná věc. Spousta lidí proto používala nestabilní verzi Debianu a byly s tím někdy problémy.
 6. Ubuntu je způsobilý jak pro desktopové, tak serverové použití. Aktuáln vydání Ubuntu podporuje architekturu Intel x86 (IBM-kompatibilní PC), AMD64 (Hammer) a PowerPC (Apple iBook a Powerbook, G4 a G5)a procesor UltraSPARC T1 na serverech T1000 a T2000
 7. S touto distribucí jsem měl nejméně problémů s konfigurací a používáním, ze všech zkoušených distribucí (Debian, Mandriva, SuSE, Aurox, Danix)
 8. Tato distribuce je vhodná jak pro širokou vrstvu uživatelů, (jednoduchý instalátor a přiměřené nastavení po instalaci) tak pro pokročilé, (zachování umístění konfiguračních souborů a adresářové struktury)
 9. Ubuntu obsahuje nástroj Ubuntu Device database pro katalogizaci informací hardware, kdy každý uživatel může jednoduše zaslat informace o svém hardware. Pomůže to firmě a vývojářům při přidávání podpory pro váš hardware do Ubuntu.
 10. Ubuntu je pro mně návrat k Debianu.
 11. U této distribuce je opravdu vynikající a hlavně fungující komunitní podpora. Navíc je možné si zakoupit placenou technickou podporu od firmy Canonical, což je výhodné zvláště pro nasazení distribuce Ubuntu/Kubuntu ve firmách. Informace jsou třeba na: ubuntu.com/support/paid

Poslední aktualizace této stránky: O6/2006